26 Haziran 2015 Cuma

Bronzlaşırken Ne Yapmalı?

Herkese yeniden merhabalar ! Bloğuma hoşgeldiniz!

Havalar ısınmış tatile çıkmalar başlamışken bu postu yazmak istedim.Bu yazımda başlıktan anlaşılacağı gibi bronzlaşırken ne yapılmalı ve neler yapıyorum bunları sıralayacağım.


  • Tatile çıkmadan iki hafta öncesinden günde en az bir tane havuç yiyin! Havuç içerisinde bulunan ''karoten'' sayesinde bronzlaşmanız için gereken cilt pigmentleriniz güçlenecek ve hareketlenecek. Ayrıca içerisinde A vitamini yüksek besinleri tüketmekte büyük fayda var.  (Havuç, ıspanak, biber,kavun, kayısı, maydanoz, erik vb)
  • Tatile çıkmadan önce ve tatildeyken içtiğin su miktarını arttır. Cildin sadece dışarıdan nemi almasın, içtenden de beslemek çok önemli! 
  • Tatile çıkmadan bir iki hafta öncesinden haftada iki üç kere cildinizin ihtiyacına uygun sıklıklarla kese uygulaması!  Böylece cildiniz ölü derilerden arınmış, tazelenmiş olacak.
  • Her gün bebek yağı ile vücudunu nemlendir! Böylelikle cildin neme doyacak, hem ışıtılı hemde sağlıklı gözükecek.
  • Tatilde kese kullanımı öneremem bunun yerine cildinizi her bulduğunuz anda nemlendirin.
  • Güneşlenirken vücudunuzda su damlası kalıp leke oluşturmaması için mutlaka vücudunuzu kurulayıp koruyucu kreminizi sürün.
  • Denizden/havuzdan  sonra duş almayı ihmal etme! Denizde bulunan tuz havuzda bulunan klor vücudunu kurutur ve cildin daha hızlı soyulmaya başlar bu da kalıcı bir bronzluk sağlamaz.
  • Denizi gördüğüm an hızlıca bronzlaşmak gelsede içimden kakao yağını sürüp direk olarak yatmıyorum tabi ki. Bunu kimseyede önermem. En az 3-4 gün cilt renginize,tipinize uygun güneş koruyucu kullanın. Geçen yaz benim tercihim ilk 2 gün 50 faktörden sonrasında 30 faktörden yana olmuştu. Yanlış hatırlamıyorsam Garnier ve Nivea kullandım gayet memnundum ikisindende. Hassas cilde sahipseniz çocuklar için üretilmiş güneş koruma kremlerine bakabilirsiniz.
  • Ben açık tenli olduğum için bir hafta kadar güneş koruma ile devam edip sonrasında bronzlaştırıcı ürünlere geçiyorum, geçen yaz tercihim Eda Taşpınar Yoğun Bronzlaştırıcı yağdan yana olmuştu. Üzerinden tam bir sene geçti bronzluğum azalsada yüzüm hariç vücudumda devam ediyor.  Bronzlaştırıcı ürünler kullandığım zamanlarda sıfır güneş koruma ile güneşin altına yatmıyorum günde bir iki kez denize girme sıklığıma göre en az 30 faktörlü korucuyucu ihmal etmiyorum.
sevgiler..